0 312 222 12 90 (Pbx) 0 312 222 12 99 0 312 222 11 42 ankara@turcev.org.tr

Haberler PLASTİKSİZ KIYILAR PLASTİKSİZ SULAR PROJEMİZİN SAHA ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR!

26-27 Temmuz Konyaaltı Varyant Ekdağ Tesisleri, 03-04 Ağustos Boğazkent Serik Halk Plajı’ndayız, katılmak isteyen herkese açık plajda çevre eğitim etkinliklerimiz olacak!

Kıyılarımız ve denizlerimiz plastiklerin pençesinde! Plastik kirliliği her yıl artarak tüm Akdeniz’deki kıyı ekosistemini tehdit ediyor. EKAD, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve TÜRÇEV (Türkiye Çevre Eğitim Vakfı) iş birliği ile başlatılan projemizle kıyı ve denizlerdeki plastik kirliliğine dikkat çekmeyi amaçlıyoruz.

Plajlara bırakılan çöplerin yolu, denizlerde son buluyor. Plajları temiz tutmak ise sadece Belediye’nin temizlik çalışanlarının sorumluluğu değil. Bu iş, plaj kullanıcılarının farkındalığı ile başlıyor. “Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular” sloganıyla yola çıkan projede Proje Ortakları bir dizi bilinçlendirme kampanyasına ek olarak, eğitim ve medya faaliyetleri aracılığıyla Konyaaltı ve Serik Halk Plajlarının temizlenmesi ve korunmasına katkı sağlayacak.

Projemiz kapsamında toplam 30 genç gönüllüye iki gün süreyle temel çevre bilinci ve ekoloji eğitimi verecek, bu gönüllülerimizin yardımıyla da iki halk plajında gözlemlere ve ölçülebilir göstergelere dayalı sahil temizleme çalışmaları yürütecek, plaj kullanıcılarına anketler yöneltecek, çocuklar ve yetişkinler için farkındalık artırıcı etkinlikler düzenleyeceğiz.

Her iki halk plajında da kurulacak bilgilendirme alanlarında ziyaretçilere kıyı ekosistemlerinin önemi, plastik kirliliğinin olumsuz etkileri ve plastik kullanımını azaltmaya yönelik alternatifler konusunda bilgiler vereceğiz.

Bu yıl için gönüllü başvuru sürecimiz tamamlanmıştır. Projemize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Amacımıza katkı sağlamak için 26-27 Temmuz’da Konyaaltı ve 3-4 Ağustos’ta da Serik Halk Plajı’nda düzenleyeceğimiz etkinliklere hepiniz davetlisiniz. Kısa anketimize vereceğiniz yanıtlarla da bize yol gösterebilirsiniz.

Bu proje, The Conservation Collective, MAVA Foundation, The GEF Küçük Destek Programı (SGP) ve Sivil Toplum için Destek Vakfı işbirliği ile hayata geçirilen Turquoise Coast Environment Fund – Turkey’in finansal desteği ile yürütülmektedir. Proje içeriğinden sadece EKAD, TÜRÇEV ve Antalya Büyükşehir Belediyesi sorumlu olup, herhangi bir şekilde destekçi kurumların görüşlerini yansıtmamaktadır.