0 312 222 12 90 (Pbx) 0 312 222 12 99 0 312 222 11 42 ankara@turcev.org.tr

Yeşil Anahtar Yeşil Anahtar En iyi Uygulama Ödülü

Yeşil Anahtar En iyi Uygulama Ödülü
 
Birleşmiş Milletler tarafından 2017 yılının '2017 Kalkınma için Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Yılı’ ilan edilmesi ile birlikte Yeşil Anahtar(Green Key) Programı Genel Merkezi, katkı sağlamak amacıyla 2017 yılında yaptığı tüm etkinlikleri ile aktif olarak katılım sağlamıştır.

Bu aktiviteler kapsamında 2017 yılında Yeşil Anahtarlı oteller arasında en iyi uygulama yarışması düzenlenmiş olup 2018 yılında da yarışmanın teması  Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden biri olan ‘Sorumlu tüketim ve Üretim ’ olarak belirlenmiştir.Yeşil Anahtar Programı (Green Key) ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Bu kapsamda oteller çevreci girişimleri hakkında konuklara bilgi veren, misafirlerin otelde kaldıkları süre boyunca ve aynı zamanda eve dönüşte de sorumlu davranışlarda bulunabilmeleri için onlara rehberlik etmiş oldukları girişimleri, aktiviteleri veya uygulamaları anlatan bir metin oluşturmalarıdır

Daha detaylı olarak konu başlıkları şu şekildedir;
Sürdürülebilir Sosyal Kalkınma; Yerel derneklerle birlikte çalışıyor musunuz? Bölgenizde bulunan bir okula destek veriyor musunuz? Toplumsal entegrasyonu teşvik ediyor musunuz? Yerel halkın dahil olduğu tüm aktiviteler bu kategoriye girmektedir.

Sürdürülebilir Kültürel Kalkınma; Yerel gelenek ve görenekleri canlı tutmaya yardım ediyor musunuz? Misafirleriniz, kuruluşunuzda otantik veya yerel kültür deneyimi yaşıyor mu? Yerel kültürü ve mirasını koruyan diğer organizasyonları destekliyor musunuz? Yerel kültürü korumaya yönelik tüm aktiviteler bu kategoriye girmektedir.

Sürdürülebilir Çevresel Kalkınma; Oteliniz ve çevresinde doğanın korunmasına yönelik faaliyetlerde bulunuyor musunuz? Bölgenizde yaban hayatı kurtarılmasına yardımcı olan girişimlere destek veriyor musunuz? Oteliniz ve çevresindeki çevresel sorunlar ile ilgili turistlere, misafirlere bilinçlendirme yapılıyor mu? Otel ve bölgenizde doğal çevrenin korunmasına yardımcı olan tüm faaliyetler bu kategoriye girmektedir.

Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma; Yerel tedarikçiler ile işbirliği içerisinde çalışıyor musunuz? Yerel çiftçiler, balıkçılar veya esnafı destekliyor musunuz? Dezavantajlı sosyal gruplar için eğitim programlarınız var mı? Yerel ekonomiyi destekleyen tüm faaliyetler bu kategoriye girmektedir.