0 312 222 12 90 (Pbx) 0 312 222 12 99 0 312 222 11 42 ankara@turcev.org.tr

Yeşil Anahtar Genel Bilgiler

Yeşil Anahtar Ödülü Yeşil Anahtar Ulusal Jüri’si tarafından bir yıl için verilmektedir ve her yıl yeniden başvurular yenilenmektedir.
Ülkemizde Yeşil Anahtar Ödülü alan tesisler öncelikle denetlenmektedir, kriterlere uygun olan tesislere bayrak, plaket ve sertifikaları verilmektedir. Daha sonra yıl içinde de en az bir kez denetimleri yapılmaktadır. Kriterlere uymayan tesislerin ödülü yılsonu beklenmeden geri alınmaktadır.
2021 yılı itibari ile ülkemizde 103 tesiste Yeşil Anahtar Ödülü bulunmaktadır. Uluslararası alanda ise 65 ülkede uygulanmakta olan bu program kapsamında toplam 3200'ün üzerinde Yeşil Anahtar Ödüllü Tesis bulunmaktadır. Türkiye 65 ülke arasında 10. sırada yer almaktadır.
 
Yeşil Anahtar Programına başvuru süreci:
 
1. Yeşil Anahtar Ödülü Başvuru Formu'nun doldurulup ekleri ile birlikte vakfımıza gönderilmesi,
2. Adayların dosyalarının Yeşil Anahtar Ulusal Koordinatörü tarafından değerlendirilmesi,
3.Ön Denetim (Tesisin dosyasının incelenmesi sonucunda, dosya da var ise eksiklilerin giderilmesi için tesiste Ulusal Koordinatör tarafından bir ön denetim gereçekleştirilmektedir.)
4. Adayların Ulusal Jüriye Sunulması ve Ödüllerin Açıklanması,
5. Ulusal ve Uluslararası Denetim (Sezon içerisinde Ulusal Koordinatör ve Uluslararası Koordinatör ile birlilkte bir Ulusal bir de Uluslararsı denetim gerçekleştirilmektedir.)
Yeşil Anahtar Ödülü'ne hak kazandığınız taktide tarafınıza ödüle dair; bayrak, sertifika, banner (Roll-up) ve plaket gönderilecektir.