0 312 222 12 90 (Pbx) 0 312 222 12 99 0 312 222 11 42 ankara@turcev.org.tr

Yeşil Anahtar Genel Bilgiler

Yeşil Anahtar Yeşil Anahtar Ulusal Jüri’si tarafından bir yıl için verilmektedir ve her yıl yeniden başvurular yenilenmektedir.
Ülkemizde Yeşil Anahtar alan tesisler öncelikle denetlenmektedir, kriterlere uygun olan tesislere bayrak, plaket ve sertifikaları verilmektedir. Daha sonra yıl içinde de en az bir kez denetimleri yapılmaktadır. Kriterlere uymayan tesislerin sertifikası yıl sonu beklenmeden geri alınmaktadır.
2023 yılı itibari ile ülkemizde 148 tesiste Yeşil Anahtar sertifikası bulunmaktadır. Uluslararası alanda ise 60'tan fazla ülkede uygulanmakta olan bu program kapsamında toplam 4800'ün üzerinde Yeşil Anahtar sertifikalı tesis bulunmaktadır. 
 
Yeşil Anahtar Programına başvuru süreci:
 
1. Yeşil Anahtar Başvuru Formu'nun doldurulup ekleri ile birlikte vakfımıza gönderilmesi,
2. Adayların dosyalarının Yeşil Anahtar Ulusal Koordinatörü tarafından değerlendirilmesi,
3. Ön Denetim (Tesisin dosyasının incelenmesi sonucunda, dosya da var ise eksikliklerin giderilmesi için tesiste Ulusal Koordinatör tarafından bir ön denetim gerçekleştirilmektedir.)
4. Adayların Ulusal Jüriye Sunulması ve Sonuçların Açıklanması,
5. Ulusal ve Uluslararası Denetim (Sezon içerisinde Ulusal Koordinatör ve Uluslararası Koordinatör ile birlikte bir Ulusal bir de Uluslararası denetim gerçekleştirilmektedir.)
Yeşil Anahtar sertifikasına hak kazandığınız takdirde tarafınıza bayrak, sertifika ve plaket gönderilecektir.
 
Yeşil Anahtar Programı bilgilendirici sunumu için tıklayınız.