0 312 222 12 90 (Pbx) 0 312 222 12 99 0 312 222 11 42 ankara@turcev.org.tr

Okullarda Orman Orman Bayrağı Ödülü

ORMAN BAYRAĞI ÖDÜLÜ

 

 

 

 

 

 

Bayrak Ödülü Nedir?

Okullarda Orman Programı’nın kriterlerine uyarak orman eko-sistemi ile ilgili gerekli teorik ve pratik çalışmaları yerine getiren, ulusal koordinatör tarafından yapılan denetimlerde başarılı görülen ve yıl sonu raporlarını eksiksiz olarak gönderen okullar uluslararası koordinasyon tarafından hazırlanan sertifikalarla ödüllendirilmektedir. Programı yürüten okullardan gelen yoğun talep ve oluşan gereklilik sonucunda süreci başarı ile götüren okullarımıza Okullarda Orman Programı bayrağı verilmesi kararı alınmıştır.

İlki 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında verilen “Okullarda Orman Bayrağı” ödülü okulların artan katılımıyla devam etmektedir.

 

Kimler Başvurabilir?

 • Öncelikle, başvuru yapacak okulların iki eğitim öğretim yılına ait tüm dokümanlarını (eylem planı, dönem sonu raporu, bayrak başvuru formu) eksiksiz ve zamanında göndermiş olmaları gerekmektedir.

 

 • Belgesi eksik olan okulların bayrak başvuruları kabul edilmemektedir. Bu kapsamda başvuru yapan her bir okulun Okullarda Orman Programı internet sitesinde yer alan okul profillerinde son 2 seneye ait çalışmalarının eksiksiz tamamlamış olmaları gerekmektedir. 

 

 • Programın gerekliliklerini zamanında ve başarıyla gerçekleştiren okullar Bayrak Ödül başvurusu yapabilirler. 

 

Not: İçerisinde bulunduğumuz eğitim-öğretim yılının (2023–2024) ikinci döneminde Okullarda Orman Bayrak Ödül başvurusunda bulunabilecek kurumlar;

 • Program kapsamında 2022–2023 eğitim-öğretim yılı itibari ile ilk kez çalışmaya başlamış olan ve ilk kez ödül başvurusunda bulunacak Okullarda Orman Okulları,

 

 • 2021-2022 eğitim-öğretim yılı sonunda Okullarda Orman Bayrağı almış olup bu sene ödül yenileme için başvuracak olan okullarımızdır.

 

Başvuru Nasıl Yapılır?

 • Başvuru formuna her okul kendi e-posta adresi ve şifresi ile okul profiline giriş yaparak ulaşabilir. Başvuru formu, Bayrak Ödül Başvurusu takvimde belirtilen dönemde açılıp, yalnızca başvuru zamanı gelen okullarımızın erişimine açık olacaktır.

 

 • Programımız kapsamında 2022–2023 eğitim-öğretim yılı itibari ile çalışmaya başlamış olan ve ilk kez ödül başvurusunda bulunacak Okullarımız ile 2021-2022 eğitim-öğretim yılı sonunda bayrak almış olup bu sene ödül yenileme için başvuracak olan okullarımız 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı sonunda bayrak başvurusu yapabilirler.

 

 • Başvuru için hazırlanmış olan sorulara ayrıntılı cevaplar verilmesi Bayrak ödül süreci ve çalışmaların genel kapsamda görülebilmesi için büyük önem taşımaktadır.

 

 • Başvuruların her bir okul adına ayrı ayrı olacak şekilde yapılması gerekmektedir. Tüm kademeler adına (anaokulu-ilkokul-ortaokul) bayrak başvurusunda bulunacak bir okulun her kademe için kayıtlı olan okul profilinden kendi adına başvuru formunu (ve içeriği)  doldurarak yüklemesi gerekmektedir.

 

 • Başvuru formu doldurulurken; içeriği düzgün ve anlaşılır şekilde hazırlanmalıdır. 

 

Okullarda Orman Programı Bayrak Yenileme Nasıl Yapılır?

 • İki yıllık çalışma süresinin ardından bayrak almaya hak kazanan okullarımızın bayraklarının yıpranması, yırtılması vb. durumlarda okullar ekstra bayrak talep edebilirler.

 

 • Her okul bir yıl içerisinde yalnızca bir ekstra Bayrak talep edebilir. 

 

 • Okullarda Orman Bayrağı hak eden her bir okulun bayraklarını 2 yıl boyunca asma hakkı mevcuttur. Söz konusu 2 yıllık süreyi geçiren ya da Bayrak ödülünü hiç haketmemiş olan okullar bayrak talep edemezler.

 

Önemli Not:  Okullarda Orman Programı kapsamında bize iletmiş olduğunuz her fotoğraf Türkiye Çevre Eğitim Vakfı ve FEE tarafından basılı doküman ve online olarak kullanılabilecektir. Fotoğraflarının kullanılmasını istemeyen okullarımızın bu durumu bizlere bildirmelerini önemle rica ederiz.